🗳 انتخابات هشتمین دوره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان بدون حضور کارمندان

هفته گذشته نظامنامه انتخابات سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان توسط معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ابلاغ و تصدی هم‌زمان کارکنان دستگاه‌های نظارتی و اجرایی مرتبط با موضوع قانون با هدف رفع تعارض منافع و تسهیل رقابت سالم و اجتناب از اختلال در انجام وظایف، غیرمجاز اعلام شد.

کارکنان کدام دستگاه‌ها، شرکت‌ها و نهادها مطابق این ماده، مجاز به عضویت در هیئت‌مدیره سازمان استان نیستند؟

1️⃣ ستاد وزارت راه و شهرسازی، ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها، سازمان ملی زمین و مسکن، سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، شرکت عمران شهرهای جدید، شرکت بازآفرینی شهری.
2️⃣ ستاد وزارت کشور، استانداری، فرمانداری، بخشداری، دهیاری، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور.
3️⃣ مهندسی آب و فاضلاب کشور، شرکت‌های برق منطقه‌ای، شرکت‌های توزیع نیروی برق، شرکت‌های آب منطقه‌ای، شرکت‌های آب و فاضلاب شهری، شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی.
4️⃣ شرکت ملی گاز اعم از کشوری و استانی
5️⃣ سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور، ادارات ستادی و استانی.
6️⃣ سازمان برنامه‌وبودجه کشور، ادارات ستادی و استانی.
7️⃣ سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور و سازمان‌های نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان‌ها
8️⃣ شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور
9️⃣ تشکیلات مرکزی و مناطق شهرداری کلیه سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری، چنانچه بیش از ۵۰ درصد سهام آن متعلق به شهرداری باشد.
🔟 تشکیلات مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ادارات کل آن در استان‌ها و شرکت‌های تابعه آن.
1️⃣1️⃣ شوراهای شهر و روستا شامل اعضای اصلی و کارکنان.
2️⃣1️⃣ تشکیلات مرکزی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان‌های مناطق آزاد تجاری، صنعتی و سازمان‌های مسئول مناطق ویژه اقتصادی.
3️⃣1️⃣ تشکیلات مرکزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های شهرک صنعتی استان‌ها.
4️⃣1️⃣ اعضای شورای انتظامی، بازرسان، مشاوران و کارکنان سازمان و سازمان‌های استان‌ها، روسا، هیئت‌رئیسه و کارکنان دفاتر نمایندگی سازمان‌های استان‌ها.

کاندیداتوری به شرط زیر مجاز است:
🗳 اشخاص فوق‌المذکور در صورت کاندیداتوری باید از دستگاه مربوطه استعفا داده و نامه پذیرش آن توسط مقام ذی‌ربط دستگاه مربوط را به هیئت اجرایی تسلیم کنند.

🗳 مامور به دیگر دستگاه‌ها و مرخصی -اعم از با حقوق و مزایا یا بدون حقوق- در حکم استعفا نبوده و نمی‌تواند امکان کاندیداتوری در انتخابات هیئت‌مدیره استان را برای شخص فراهم کند.

🗳 درصورتی‌که اطلاعات مستند در خصوص ارائه مدارک غیرواقعی یا اظهار اطلاعات خلاف واقع موارد مذکور در این نظام‌نامه به هیئت اجرایی برسد، باید بلافاصله مراتب را به دستگاه نظارت استان اعلام و دستگاه نظارت استان مراتب تخلف را به شورای انتظامی استان اعلام نماید. شورای انتظامی استان موظف است به استناد ماده ۸۹ آیین‌نامه، خارج از نوبت و حداکثر ظرف یک ماه رسیدگی و رأی خود را متناسب با تخلف اعلامی صادر و ابلاغ کند.
چنانچه موضوع در شورای انتظامی هم‌عرض استان مطرح شود، این شورا نیز به همان نحو عمل خواهد کرد. درصورتی‌که شورای انتظامی استان یا شورای هم‌عرض استان در این خصوص به وظایف خود عمل نکند، تخلف نموده و مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.

در صورت تقاضای تجدیدنظر از رأی شورای استان یا شورای هم‌عرض استان، شورای انتظامی کشور موظف است خارج از نوبت و حداکثر ظرف یک ماه رأی قطعی را صادر و ابلاغ کند. در این شکایات رئیس دستگاه نظارت استان به‌عنوان اعلام‌کننده مطرح بوده و در صورت متناسب نبودن رأی در مرجع بدوی، مدیرکل وقت راه و شهرسازی استان موظف است در مهلت مقرر تقاضای تجدیدنظر کند.

keyboard_arrow_up
آخرین اخبار