دستورالعمل طراحی جداگرها و میراگرهای لرزه‌ای در ساختمان‌ها تدوين می‌شود

به گزارش روابط عمومی سازمان، و به نقل از خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از تدوین دستورالعمل طراحی جداگرها و میراگرهای لرزه‌ای در ساختمان‌ها خبر داد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: با توجه به وضعيت زلزله‌خيزی كشور و ضرورت توجه به پايداری سازه‌ای ساختمان‌ها، به ويژه ساختمان‌های پر اهميت و كاهش خسارات وارده بر اجزای غيرسازه‌ای و مهار آنها،  “امکان‌سنجی ضرورت تدوین دستورالعمل طراحی سازه‌های مجهز به جداگرها و میراگرهای لرزه‌ای” در دستور‌كار دفتر مقررات ملی و كنترل ساختمان قرار گرفته است.

مانی‌فر بر تشکیل جلسات کارشناسی و نظارت بر اجرای آن ها از سوی ناظران تاکید کرد و افزود: در حال حاضر تهيه اين دستورالعمل در دستور كار اين دفتر قرار گرفته و در چند ماه آينده اولين نسخه آن به نظر سنجی گذاشته خواهد شد.

گفتنی است ساخت جداگر و میراگرهای لرزه‌ای جزوه صنایع پیشرفته محسوب می‌شود که در حال حاضر ظرفيت‌های علمی و تخصصی ساخت آن توسط مهندسان توانمند ایرانی در پارک‌های علم و فناوری برخی از دانشگاه‌ها فراهم شده و با تهيه اين دستورالعمل امكان جهش در توليد اين صنعت پيشرفته برای كشور فراهم و ضمن ايجاد زمينه‌های قابل توجه برای اشتغال، امكان محافظت از سرمايه‌های مادی و انسانی كشور در به هنگام وقوع زمين‌لرزه‌ فراهم خواهد شد.

keyboard_arrow_up
آخرین اخبار