دیدار هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان با استاندار خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان،ظهر شنبه چهاردهم دیماه 98 هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان با حضور در دفتر آقای معتمدیان استاندار خراسان جنوبی به بحث و گفتگو پیرامون مسائل حوزه مهندسی پرداختند.

در ابتدای این دیدار مهندس عباسی رییس سازمان،با عرض تسلیت شهادت سردار بزرگ اسلام قاسم سلیمانی،به ارائه گزارش عملکرد سازمان پرداخت و ابراز داشت:سازمان نظام مهندسی ساختمان در سال 74 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که در خراسان جنوبی ششمین دوره هیات مدیره در حال فعالیت است.

ایشان در ادامه،نظارت بر کیفیت ساخت و ساز، آموزش مهندسین و طرح ریزی امور مهندسین را از مهمترین وظایف سازمان اعلام کرد و افزود،سازمان نظام مهندسی استان در حال حاضر 3000 نفر عضو در رشته های،عمران،معماری،برق،مکانیک،نقشه برداری و ترافیک دارد که از این تعداد 1400 نفر دارای پروانه اشتغال بکار می باشند.

عباسی تعداد صدور پروانه های ساختمانی را در طول سال 4700 مترمربع اعلام و بیان کرد،تعداد پرونده های ورودی به سازمان 1850 فقره می باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 5 دفتر نمایندگی نظام مهندسی در سطح استان داریم یادآورشد:زیرساخت های لازم برای ایجاد نمایندگی در شهرستان های درمیان،سربیشه و نهبندان فراهم شده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود:در حوزه زیرساخت های نرم افزاری در سطح کشور در رده استان هایی هستیم که شرایط مطلوبی داشته و حساب های کاربری اعضا و کلیه خدمات به صورت الکترونیکی می باشند.

وی اظهارداشت: نظام مهندسی ساختمان در بحث نظارتی با قاطعیت وارد شده و این امر باعث شده است از ابتدای سال 25 نفر از ناظرین رای شورای انتظامی دریافت کنند.

ایشان با اعلام اینکه نقش سازمان نظام مهندسی مردمی است افزود، خدمات نظام مهندسی با  40درصد تخفیف ،و در بخش صنوف آلاینده 30 درصد تخفیف با توجه به مصوبه هیات مدیره ارائه میگردد.

توجه به نقش نظارت های عالیه، گاز رسانی در استان موضوعاتی بود که ایشان در پایان  به آن پرداخت و یادآور شد،با حضور و نظارت نظام مهندسی ساختمان در کلیه مراحل ساخت و ساز ایمن بودن ساختمان ها و حفظ سرمایه های ملی تضمین میشود.

درادامه این دیدار اعضا هیات مدیره به مواردی از جمله، جلوگیری از خروج سرمایه ها از استان با حمایت سرمایه گذاران، بررسی امور کمیسیون ماده 100، ارویج مقررات ملی ساختمان،آموزش و نقش آن در کیفیت ساخت و ساز، مشکلات طرح تفصیلی، توانمند سازی مجریان ذیصلاح، ترویج نماهای متناسب با اقلیم، توجه به پدافند غیرعامل،اجرایی شدم مبحث 22،اشاره و تاکید نمودند نظام مهندسی ساختمان نقش بسزایی در کیفیت ساخت  ساز ایفا می کند.

میرجعفریان معاونت امور عمرانی استانداری در این دیدار به نقش مهندسین به عنوان متخصصین حوزه ساخت و ساز اشاره کرد و اظهار داشت: با شروع ساخت و سازهای استانی در بخش مسکن محرمین اشتغال در این حوزه رونق خواهد گرفت و در حال حاضر ده هزار واحد عملیات شروع شده که صرفا در روستاها نبوده و طبق دستور استاندار برای شهرهای زیر 25000 هم طرح مسکن محرومین اجریی میشود.

 

محمدصادق معتمدیان ضمن عرض تسلیتِ شهادت سردار سرافراز قاسم سلیمانی و همراهان ایشان اظهار داشت: استان خراسان جنوبی در بخش صنعت ساختمان نیازمند توجه ویژه است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل رکود اقتصادی در سال‌های اخیر، رکود در بخش صنعت ساختمان است، زیرا مشاغل زیادی با آن مرتبط هستند و فعال شدن این بخش، تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی بر رونق بازار خواهد گذاشت.

استاندار افزود: ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی که به همت سازمان برنامه و بودجه استان شکل گرفت، تحرک خوبی در روستاهای استان ایجاد کرد و شاهد کاهش ۵ درصدی نرخ بیکاری در استان بودیم، به نحوی که در تامین نیروی کار و مصالح دچار مشکل شدیم.

نماینده عالی دولت در استان خراسان جنوبی با اشاره به این که ساخت مسکن یکی از اولویت های دولت است، اضافه کرد: در طرح اقدام ملی مسکن، جزء استان های پیشرو بودیم و تعهد کردیم ۱۲ هزار و ۲۶۰ واحد مسکونی را برای استان بسازیم که شاهد استقبال خوبی از طرف مردم نیز بودیم.

معتمدیان تصریح کرد: با همکاری بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و یکی از هلدینگ های وابسته، یکهزار واحد مسکونی بدون نگاه انتفاعی ساخته خواهد شد که در راستای کمک به احداث مسکن ارزان قیمت می باشد.

وی همچنین بر ضرورت اتمام پروژه ها و ساختمان های نیمه کاره ی استان تاکید کرد و افزود: پروژه های ساختمانی نیمه تمام که به دلیل نبود اعتبار رها شده‌اند، از موضوعاتی بود که در سفر دکتر نوبخت به استان نیز مطرح شد و امیدواریم این پروژه ها را با تمرکز استانی و ملی، تا پایان دولت به سرانجام برسانیم.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در بخش رعایت مقررات ملی ساختمان، باید به موضوع آموزش، ترویج و فرهنگ سازی توجه جدی نمود؛ خراسان جنوبی، استانی در معرض حوادثی همچون سیل و زلزله است و باید مردم را از طریق مطبوعات و صدا و سیما، نسبت به رعایت قوانین، اقناع و توجیه کنیم.

محمدصادق معتمدیان افزود: متاسفانه کمیسیون ماده ۱۰۰ به منبع درآمدی برای شهرداری ها تبدیل شده و بعضا تمایل دارند تخلفات بیشتر باشد تا درآمد افزایش پیدا کند، که این یک فاجعه است.

وی خاطر نشان کرد: نظارت های صوری به عنوان یک آسیب کلی در کشور مطرح است، در حالی که نظارت ها باید از ابتدا تا انتها به طور مستمر انجام شود تا ایمنی لازم تامین گردد.

استاندار با اشاره به نیاز مرکز استان به مراکز تجاری افزود: به شخصه چندین بار با بالگرد شهر بیرجند را بازدید و شاهد لکه های پراکنده زمین در نقاط مختلف شهر بوده‌ام؛ متاسفانه در مرکز استان یک “سیتی سنتر” خوب وجود ندارد، یک مرکز تجاری یا ساختمان پزشکان کامل که از داروخانه تا آزمایشگاه نیازهای مردم را پاسخگو باشد، پیش‌بینی نشده که این یک ضعف محسوب می‌شود و ما آمادگی داریم در این بخش از سرمایه‌گذاران، حمایت حداکثری داشته باشیم.

وی ادامه داد: توانمندسازی پیمانکاران باید در دستور کار قرار گیرد و می بایست با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای، تربیت و آموزش نیروهای صلاحیت دار دنبال شود.

معتمدیان گفت: استان خراسان جنوبی از نظر درآمد در آخرین جایگاه قرار دارد و علت اصلی این است که سرمایه ها به استان می آید و از استان هم خارج می شود، زیرا پیمانکاران بومی توانمندی نداریم و نتیجه این می شود که سپرده برخی بانک ها که از مردم استان دریافت شده، در خارج از استان سرمایه گذاری می شود؛ و یا در بخش کشاورزی، معدنی و… شاهد خام فروشی محصولات هستیم که در این بخش نیز آماده حمایت حداکثری از پیمانکاران و سرمایه‌گذاران بومی استان هستیم.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به کمبود پیمانکاران در بخش گازرسانی افزود: نهضت گازرسانی در استان شکل گرفته و وزیر نفت نیز از پیشرفت پروژه ها تقدیر کرده است که امیدواریم تا پایان دولت، تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت گاز بهره مند شوند.

 

وی همچنین یادآور شد: طرح جامع و تفصیلی شهرهای استان از اولویت های ماست، زیرا در برخی شهرها به شدت با کمبود زمین مواجه هستیم، در حالی که بعضاً مشاهده می شود زمین ها در بهترین نقطه فلان شهر، به دامداری و کشاورزی اختصاص داده شده که باید هرچه زودتر پرونده مربوط به این موارد را تعیین تکلیف کرد.

نماینده عالی دولت در استان با تقدیر از تلاش های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که با برنامه های توسعه ای استان، همگام و همراه شوید و پاسخگوی مطالبات مردم باشید.

وی افزود: حق و حقوق سازمان سر جای خودش محفوظ است، اما باید ملاحظه اقشار مختلف مردم را داشته باشید و میان قشر آسیب پذیر و سایر افراد جامعه، تفاوت قائل شوید.

 

 

 

keyboard_arrow_up
آخرین اخبار